پر شده آسمان زندگی معرفی نردبان پیامبر

پر شده: آسمان زندگی معرفی نردبان پیامبر مهربانی معرفی کتاب نردبان آسمان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اگر اصلاح‌طلب بودم به جهانگیری رأی می‌دادم/ خاطراتی از تصمیمات اقتصادی عجیب احمدی‌نژاد ، احمد توکلی

رئیس شرکت دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان این‌که «نباید گفته شود دغدغه مردم آزادی نیست« گفت: اگر آزادی نباشد، فساد از بین نمی‌رود و افرادی که پشت گروه‌های سیاسی

اگر اصلاح‌طلب بودم به جهانگیری رأی می‌دادم/ خاطراتی از تصمیمات اقتصادی عجیب احمدی‌نژاد ، احمد توکلی

احمد توکلی: اگر اصلاح طلب بودم به جهانگیری رأی می دادم/ خاطراتی از تصمیمات اقتصادی عجیب احمدی نژاد

عبارات مهم : اقتصاد

رئیس شرکت دیده بان شفافیت و عدالت با بیان این که «نباید گفته شود دغدغه مردم آزادی نیست« گفت: اگر آزادی نباشد، فساد از بین نمی رود و افرادی که پشت گروه های سیاسی قایم شده است اند به آسانی به کار خود ادامه می دهند.

به گزارش ایسنا؛ احمد توکلی در جمع دانشجویان دانشگاه هرمزگان، با یادآوری این که «وضعیت اقتصادی کشور موضوعی است که این روزها با توجه به قشر جوان جامعه و بیکاری در سطح کشور نیز در اولویت قرار گرفته است و تمامی نامزدهای انتخاباتی بر روی آن متمرکزشده اند.»ابراز عقیده کرد: اقتصاد کشور در رکود تورمی به سر می برد. به گفته دولت تورم کشور کنترل شده است هست؛ گرچه طی ماه اخیر رو به زیاد کردن بوده ، ولی قیمت بیکاری هم اوج رفته است و به نسبت به سایر کشورها با تورم بالاتری روبه رو هستیم یعنی قیمت تولید پایین و تورم بالاست.

اگر اصلاح‌طلب بودم به جهانگیری رأی می‌دادم/ خاطراتی از تصمیمات اقتصادی عجیب احمدی‌نژاد ، احمد توکلی

وی با بیان این که «بررسی قیمت GDP که منفی 6.6 درصد در سال 91 بود و به مثبت 6.6 درصد در سال 95 رسیده است واقعیت دارد»، خاطرنشان کرد: قیمت رشد بخش صنعت به غیراز سال 93 در مابقی سال های دولت یازدهم منفی بوده یعنی هنگامی که می گوییم قیمت GDP مثبت شده است باید به سراغ علت آن برویم که نشان می دهد 88 درصد آن به علت فروش نفت خام و مابقی به علت فعالیت بخش های تولیدی بوده بعد نتیجه می گیریم خام فروشی نفت شغل ایجاد نمی ند و باوجود قیمت رشد مثبت ولی بیکاری به 12.4 رسیده است بعد از این قیمت رشد به زیاد کردن اشتغال نرسیده است.

در این دولت نفت زیاد فروخته شد که توانست قدرت پرداخت ها، واردات و درآمد ارزی را زیاد کردن دهد. در بسته ای که روحانی در تیرماه 93 ارائه کرد و مسئله تورم را در پرسشها ارزی و سیاست خارجی دانست همان جا انتقاد کردم؛ لیکن فساد، رکود تورمی و نحوه توزیع یارانه ها نیز فراموش شده است بود و دل بستن به کشورهای خارجی اشکال داشت؛ لیکن سهم امکانات و توانمندی های داخلی فراموش شده است بود.

رئیس شرکت دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان این‌که «نباید گفته شود دغدغه مردم آزادی نیست« گفت: اگر آزادی نباشد، فساد از بین نمی‌رود و افرادی که پشت گروه‌های سیاسی

وی هم چنین بابیان این که «در دولت یازدهم تلاش های بسیاری صورت گرفت ولی به هدفی که ادعا شد با این رویه نخواهند رسید و چاره آن هم برطرف کردن رکود تورمی است»، ادامه داد: در سال 84 زمانی که احمدی نژاد در حال بستن بودجه بود جهت جلسه ای و ارائه مشورت تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله بنده دعوت شدند و اعلام کرد می خواهد بودجه عمرانی کشور را دو برابر کند که همان جا اعلام کردم این امر باعث رکود تورمی می شود.

احمدی نژاد اعلام کرد که از نظرات شما استفاده کردیم ولی ما می توانیم و انجام می دهیم که بنده اعلام کردم که تمامی افراد حاضر توان تشخیص بیماری دارند ولی از لحاظ تجویز متفاوت اند که داوودی به بنده گفت هنگامی که مدیر جمهور می گوید می تواند شما هم قبول کنید که من اعلام کردم اینجا محل استدلال است و نباید کار نادرست را تأیید کرد که البته دولت کار خود را انجام داد و نتیجه آن رفتن بالای تورم در سال 86 شد.

این نماینده دوره های پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که «هر تصمیمی که باعث زیاد کردن قیمت انرژی شود رکود تورمی را به بار می آورد»، اضافه کرد: سوخت از عوامل مهم تولید است و هنگامی که قیمت آن اوج رود به طبع هزینه تولید اوج رفته و قیمت تمام شده است محصول زیاد کردن می یابد و تولیدکننده به علت نیاز به سرمایه در گردش اوج از تولید منصرف می شود.: به همین علت از مخالفین سرسخت این شیوه یارانه دادن بودم؛ لیکن عملاً پول صرفه جویی در یارانه ها بین تمامی خانواده ها تقسیم شد و هیچ هدفمندی صورت نگرفت.

اگر اصلاح‌طلب بودم به جهانگیری رأی می‌دادم/ خاطراتی از تصمیمات اقتصادی عجیب احمدی‌نژاد ، احمد توکلی

وی با بیان این که «وقتی روحانی سکان دار دولت شد طرحی نوشته شد و در حضور نیلی آن را ارائه کردیم که ادامه روند دولت قبل اشتباه است و باید از نو شروع شود که منطق طرح مورد موافقت قرار گرفت» در عین حال افزود: ولی در عمل اجرا نشد و دوباره وضع به همان منوال ادامه پیدا کرد که حالا بعضی نامزدها و وعده چند برابر کردن یارانه ها را می دهند که در صورت زدن یارانه طبقات اوج و اضافه کردن به کم درآمدها امکان دارد ولی اگر قرار است جهت تمامی جامعه سه برابر شود این امر امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: همان موقع(در وقت تصویب هدفمندسازی یارانه ها) در مجلس با خشم اعلام کردم که با از بین بردن یارانه ها به هر خانواده 18 هزار و 800 تومان تعلق می گیرد ولی شما از بالای 40 هزار تومان یارانه صحبت می کنید بعد ما تفاوت این مبلغ را دولت از کجا می آورد که مشخص شد از پول توانیر، آبفا و شرکت های بزرگ زدند و حتی از بانک مرکزی قرض گرفتند تا یارانه پرداخت کنند تا شاهد رکود تورمی فعلی باشیم. فساد دشمن عدالت و تولید هست. فساد هزینه های سرمایه گذاری را اوج می برد، ریسک و نا اطمینانی را اوج می برد، نابرابری درآمد را زیاد کردن می دهد، اخلاق و همبستگی را به قهقرا سوق می دهد و باعث پیوند ثروت و قدرت می شود.

رئیس شرکت دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان این‌که «نباید گفته شود دغدغه مردم آزادی نیست« گفت: اگر آزادی نباشد، فساد از بین نمی‌رود و افرادی که پشت گروه‌های سیاسی

توکلی با اشاره به این که «زد و بند و فامیل بازی و عدم عدالت، افق را جهت جوانان تاریک می کند»، اظهار کرد: در این حالت حلقه های فاسد دولتی و بخش شخصی شبکه ای و سیستمی می شوند و در سیستمی که بعضی از مسئولین مبارزه با فساد آلوده آن می شوند مانند مجلس و سایر دستگاه های نظارتی، نمی توان به خوبی مقابله فساد ایستادگی کرد.

وی تحریم را جدی دانست و به بیان دو اثر آن پرداخت و گفت:تحریم باعث می شود قیمت واردات بالاتر رفته و از طرفی دیگر افق را خاکستری می کند و سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری ریسک نمی کنند ولی دولت یازدهم با تحلیل نادرست تمام همت خویش را در سیاست خارجی به کاربست و برجام را کیمیای نجات بخش همه چیز اعلام کرد و با این روش رکود ناشی از انتظارات را باعث شد.

اگر اصلاح‌طلب بودم به جهانگیری رأی می‌دادم/ خاطراتی از تصمیمات اقتصادی عجیب احمدی‌نژاد ، احمد توکلی

وی با بیان این اعتقاد که «دولت در اداره اقتصاد کشور زحمات زیادی مجبور شد ولی استراتژی غلطش باعث رکود تورمی شد»، تصریح کرد: زحمات کشیده شده است نسبت به انتظارات محقق نشد و اگر دولت بگوید سیستم خود را جهت دوره بعد عوض کردن می یابد شاید به نتیجه های بهتری دست یابد.

یکی از اساتید حاضر در این نشست بابیان این که شما(توکلی) تلاش های دولت را در حوزه نفت سیاه نمایی کرده و کم کاری های مجلس را به پای دولت می گذارید، تصریح کرد: آیا عملکرد دولت یازدهم را با عملکرد دولت نهم و دهم مقایسه نمی کنید بلکه با سایر کشورهای دنیا می سنجید و آیا فراموش کرده اید در دولت سابق تورم روزانه و حتی ساعتی اوج می رفت.

توکلی در پاسخ به این انتقاد با اشاره به اینکه در این نشست نیامده ام تا دولتی را نقد یا تشویق کنم بلکه جهت بررسی عنوان تورم و اقتصاد کشور حضور یافته ام و بنده از سال 86 تا آخر دولت دهم منتقد شدید احمدی نژاد بوده ام و باوجود درآمد نفتی 637 میلیارد دلاری دولت وی عملکرد ضعیفی داشت و حتی حساب ذخیره ارزی را هم جارو کردند و نسبت به همگی حضار نسبت به احمدی نژاد منتقدتر هستم ولی دولت یازدهم آمد که این کار را ادامه ندهد و با آن مبارزه کند و به درستی قول داد ولی همچنان بیماری تورم در کشور جریان دارد.

وی خود را فرد مقبول اصولگرایان و اصلاح طلبان منصف دانست و عنوان کرد: این که روحانی می گوید در دولتش از هیچ کس شکایت نکرده است حرف درست و صحیح است ولی تحمل دولت یازدهم نیز درمجموع کم بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: دولت عاقلی می خواهیم که سنگ ها را از چاه بیرون بیاورد و اشکال کنونی کشور ادامه مدل نئوکلاسیک صندوق پول است که از وقت دولت سازندگی تاکنون ادامه داشته؛ گرچه در دولت احمدی نژاد باید گفت وی فاقد مدلی اقتصادی بود و هر چیزش به ذهنش می آمد اجرا می کرد که نتیجه آن پرسشها اقتصادی کشور بود.

رئیس شرکت دیده بان شفافیت و عدالت با تاکید بر این که در پی اعلام موضع نسبت به کاندیداهای حاضر نیست در عین حال در بخشی از سخنانش با اشاره به این که «اگر اصلاح طلب بودم در انتخابات ریاست جمهوری به جهانگیری رأی می دادم» خاطرنشان کرد: هیچ کدام از این نامزدها اقتصاددان نبوده و تنها از لحاظ تجربی در خصوص اقتصاد برنامه ارائه کرده اند ولی هرکس مدیر جمهور شد باید همگی از وی حمایت و کمک حالش باشیم.

وی هم چنین خواستار برخورد دولت در خصوص پرونده فسادهای اداری شد و اضافه کرد: یکی از دستگاه های درخطر فساد، نظام بانکی کشور است که البته با مدیریت صحیح می توان آن را اصلاح کرد.

واژه های کلیدی: اقتصاد | یارانه | اقتصاد | اقتصادی | احمد توکلی | احمدی نژاد | دولت یازدهم | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs